The 74HC4094D is a high-speed Si-gate CMOS device and is pin compatible with the "4094" of the "4000B" series. It is specified in compliance with JEDEC standard no. 7A. The applications of 74HC4094D include Serial-to-parallel data conversion, Remote control holding register.
Parametrics
74HC4094D absolute maximum ratings: (1)propagation delay CL = 15pF; VCC = 5 V: 15 ns at CP to QS1, 13 ns at CP to QS2, 20 ns at CP to QPn, 18 ns at STR to QPn; (2)maximum clock frequency: 95 MHz; (3)input capacitance: 3.5pF; (4)power dissipation capacitance per package: 83pF.